PL: HPV – profilaktyka i postępowanie w przypadku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego

HPV – profilaktyka i postępowanie w przypadku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego

Kilka informacji podstawowych

– HPV jest jednym z najpopularniejszych wirusów przenoszonych drogą płciową
– większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że posiada wirusa HPV
– istnieje ogromna ilość odmian HPV i nie ma szybkich i tanich testów na HPV
– HPV niskiego ryzyka wywołuje “genital warts” czyli brodawki/narośla na narządach płciowych
– HPV wysokiego ryzyka wywołuje raka (w narządach płciowych, gardle etc.)
– HPV można zarazić się nawet kiedy używasz prezerwatyw
– HPV można zarazić się w trakcie seksu oralnego (mineta, blowjob)
– w większości przypadków HPV nie daje żadnych objawów, więc ludzie nie wiedzą, że go mają (w tym czasie mogą zarażać inne osoby)
– nie ma leku na HPV – leczyć można tylko jego objawy
– istnieją szczepionki na HPV – na przykład Gardasil i Gardasil 9
– system immunologiczny zazwyczaj radzi sobie z HPV w czasie max. 2 lat.
– jeśli system immunologiczny jest silny, to HPV chowa się w komórkach i siedzi cicho
– jeśli system immunologiczny jest słaby, to HPV atakuje z ogromną siłą
– HPV odpowiada za 25%-35% przypadków raka gardła
– HPV odpowiada za ogromną ilość przypadków raka kobiecych narządów płciowych

Zapobieganie

Na chwile obecną najsensowniejszą formą obrony przed HPV jest zaszczepienie się. Najskuteczniejsze szczepionki to Gardasil (chroni przed 4 najpopularniejszymi szczepami) i Gardasil 9 (chroni przed 9 najpopularniejszymi szczepami). Szczepionka jest skuteczna już po 2 injekcjach, chociaż formalnie powinno się zrobić 3. Niestety koszt szczepienia jest drogi (250-300zł za jedno szczepienie).

Do tego warto stosować prezerwatywy (chociaż nie ochronią całych narządów płciowych) i warto pamiętać, że HPV można dostać w przypadku seksu oralnego. W ten sposób Michael Douglas nabawił się raka gardła.

Leczenie objawów

* Po pierwsze idź do lekarza i poproś o przeprowadzanie testu krwi pod kątem cukrzycy. Istnieje korelacja między siła/nawrotami kłykcin HPV a cukrzycą. Jeśli masz cukrzycę to zacznij się leczyć lub/i przejdź na dietę niskowęglowodanową *

Tak jak wspominałem – nie ma leku na HPV. I niestety wielkie korpo raczej mają gdzieś szukanie go. Na chwile obecną skupiają się na szczepionkach przeciwko HPV i produkowaniu drogich kremów na kłykciny na narządach płciowych.

W przypadku raka wywołanego przez HPV leczenie jest typowe dla… leczenia raka.

W przypadku genital warts możliwości jest kilka. Z jednej strony mamy środki stosowane przez lekarzy w szpitalach/klinikach medycznych:
– elektrokauteryzacja, czyli wypalanie za pomocą ładunków elektrycznych
– wymrażanie za pomocą liquid nitrogen
– wypalanie laserem
– wypalenie za pomocą kwasu

Z drugiej strony mamy środki których można używać w warunkach domowych:
– Imiquimod, immunomodulator, drogi krem który wysyła sygnał do systemu immunologicznego, że w danym miejscu coś jest nie tak
– Veregen, bardzo drogi krem na bazie zielonej herbaty, który skutecznie (ale powoli) wytruwa narośla z HPV
– Podhopyllotoxin (w Polsce znany pod nazwą generyczną Condyline), toksyna która wytruwa wirusa HPV z narośli
– jest jeszcze kwas salicylowy 20% ale jego skuteczność jest minimalna, ok. 28%

Jeśli interesuje Was skuteczność poszczególnych metod, to polecam to podsumowanie:
https://www.cdc.gov/std/tg2015/evidence-tables/hpvtableevidence-genitalwarts-2015.pdf

Ale uwaga – wszystkie w/w metody mają jedną główną wadę: atakują tylko “efekty” działania wirusa, natomiast ten wirus który siedzi w skórze (a którego nie widać w danym momencie), ma się dobrze. Nawroty w przypadku w/w metod wachają się między 20% a 40%.

Czy istnieje jakaś skuteczniejsza metoda wybijania wirusa HPV?

Tak. Istnieje. Nazywa się “Photodynamic Therapy” i ma ogromną skuteczność oraz niski % nawrotów. Jak to działa? Ano narządy płciowe smaruje się kwasem 5-aminolevulinic i pozostawia na 3 godziny. W tym czasie w/w kwas wnika w skórę i – w dużym skrócie – zdrowe komórki szybko się go pozbywają, a w chorych komórkach pozostaje na dłużej. Tak więc po wspomnianych 3 godzinach przystawia się czerwony laser na 10-20 minut, i w tym momencie dochodzi do reakcji fotochemicznej która zabija wirusa i komórki z wirusem.

Hurra powiecie? Prawie. Problem polega na tym, że ALA-PDT (taka jest skrótowa nazwa tej terapii) stosuje się np. na twarz i ACNE. Więc większość lekarzy/klinik/szpitali nie ma ochoty ani wiedzy, żeby zastosować ALA-PDT na genital warts. Większość badań klinicznych n/t ALA-PDT vs. genital warts pochodzi z Chin, bo chyba tylko tam mają wystarczająco duże jaja, żeby sprawdzać wszystkie metody lecznicze.

Badania kliniczne na temat ALA-PDT vs. genital warts:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17975355
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21271995
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27648048

Polecam tego PDF’a na temat terapii fotodynamicznej, punkt 6.6:
http://www.euroderm.org/edf/index.php/edf-guidelines/category/5-guidelines-miscellaneous?download=43:guideline-photodynamic-therapy

Wzmocnienie systemu immunologicznego

Mając HPV warto pamiętać o wzmacnianiu systemu immunologicznego. Jednym ze sposobów jest przyjmowanie 3-6 gram dziennie (rano, na pusty żołądek) ekstraktu z grzyba Coriolus versicolor (znanego też jako Trametes versicolor). Jest to jeden z grzybów lecznicznych który jest stosowany przez np. osoby po chemioterapii, a który skutecznie wzmacnia układ odporności i przyśpiesza walkę układu immunologicznego z wirusem HPV.

Coriolus versicolor a liczba Natural Killer cells: http://www.atmph.org/article.asp?issn=1755-6783;year=2016;volume=9;issue=5;spage=360;epage=361;aulast=Chaiyasit
Coriolus versicolor i reishi a oralny HPV https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25271984
Coriolus versicolor a wirus HPV http://www.positivehealth.com/article/cancer/coriolus-versicolor-as-an-effective-addition-to-the-treatment-of-hpv-infection

Także grzyb Reishi skutecznie zwalcza wirusa HPV, chociaż wg. źródeł internetowych w formie “ekstraktu” nie powinno się go przyjmować dłużej niż 1 miesiąc. Natomiast w przypadku “kapsułek” – nie ma żadnych ograniczeń.

Niestety suplementy diety z grzybami medycznymi są bardzo drogie (jeśli weźmiemy zalecaną dawkę 3-6g dziennie) dlatego najlepiej kupić 1kg wybranego ekstraktu wprost od producenta, np. z Chin. Ze swojej strony polecam firmę Nate Bio-tech, http://www.natesw.com, której ofertę znajdziecie również na portalu Alibaba.

Podsumowując:

Jeśli nie masz HPV to polecam zaszczepienie się tak szybko jak to tylko możliwe. Natomiast jeśli masz już HPV, to również polecam zaszczepienie się, wzmacnianie organizmu za pomocą ekstraktu z Coriolus versicolor, a w przypadku genital warts: stosowanie Podophyllotoxin, wymrażanie za pomocą liquid nitrogen lub – jeśli to możliwe – skorzystanie z terapii ALA-PDT.

I pamiętajcie, że HPV można zarazić się także w trakcie seksu oralnego.